5 dôvodov, prečo máš stále hlad

Máš aj ty stále hlad a stále by si dačo pchal/la do úst? Pozrime sa na možné dôvody, prečo máš stále hlad a ako to môžeš riešiť.

1. Nedostatok bielkovín v strave

Bielkoviny sú základnými stavebnými prvkami každej jednej našej bunky, tkanív, svalov, enzýmov a hormónov, a ich nedostatok môže viesť k sérii problémov, vrátane zníženej svalovej hmoty, slabosti, únavy alebo nedostatočného zásobenia živín.

2. Nedostatok vlákniny v strave

Táto kľúčová súčasť jedálnička je však nevyhnutná pre správnu funkciu tráviaceho systému, reguláciu hladiny cukru v krvi a udržanie pocitu sýtosti. Pokiaľ ju však nezaraďujete do svojho jedálnička dostatočne často, môžete zažívať problémy s trávením a častý hlad.

3. Nadmerný príjem jednoduchých sacharidov

Jednoduché sacharidy zvyšujú hladinu cukru v krvi a zároveň sú rýchlejšie trávené. Nachádzajú sa v potravinách ako cukor, sladkosti, sirupy a med. Ich nadmerný príjem môže viesť k náhlym výkyvom hladiny cukru v krvi, čo smeruje k rýchlemu nárastu energie a následnému pádu, teda pocitu hladu.

Naopak, komplexné sacharidy, nachádzajúce sa v obilninách či strukovinách, sú trávené pomalšie a poskytujú tým dlhodobejšiu energiu a dlhší pocit sýtosti.

4. Nedostatok hydratácie

Nedostatok hydratácie je často podceňovaným problémom. Voda je ale základným prvkom pre fungovanie tela – jedným z následkov jej nedostatočného príjmu môže byť aj častejší pocit hladu. Nie nadarmo sa môže používať príslovie „hlad je prezlečený smäd“, dehydratácia totiž v určitých situáciách podnecuje chute do jedla.

5. Nekvalitný spánok

Pri nekvalitnom spánku sa vyplavuje hormón grelín, ktorý spôsobuje pocit hladu a my jeme viac.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *